Warning: Use of undefined constant wpcf7ev_get_admin_mail - assumed 'wpcf7ev_get_admin_mail' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /autoinstalator/wordpress2/wp-content/plugins/contact-form-7-email-verification-wg/contact-form-email-verification-wg.php on line 61

Warning: Use of undefined constant wpcf7ev_get_blogname - assumed 'wpcf7ev_get_blogname' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /autoinstalator/wordpress2/wp-content/plugins/contact-form-7-email-verification-wg/contact-form-email-verification-wg.php on line 62

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/wordpress2/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/wordpress2/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/wordpress2/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Szkolenia oparte na dowodach – TAK, tylko skąd brać te dowody? - Szkoła Zarządzania ZmianąSzkoła Zarządzania Zmianą
Szkolenia-oparte-na-dowodach

Od wielu lat prowadzę warsztaty dla managementu w polskich firmach z obszaru zarządzania i widzę pewną bardzo pocieszającą tendencję. Uczestnicy coraz częściej domagają się wiedzy czy głoszone teorie i proponowane metody mają swoje oparcie w jakiś badaniach. Jeszcze dziesięć lat temu, kiedy nie mogłam przypomnieć sobie autora publikacji, wystarczyło powiedzieć „Amerykańscy naukowcy wykazali…”. Dziś ten numer już nie przejdzie. Menedżerowie domagają się źródeł opracowań, podania autorów badań i chętniej ufają renomowanym instytucjom badawczym. Są też takie zagadnienia, gdzie wyjątkowo cenią sobie badania z rynku polskiego, bo widzą różnice kulturowe które mogą wpływać na takie aspekt jak motywowanie, czy budowanie zespołów.

Jednym z obszarów, który jest bardzo zaniedbany w kwestii porządnych badań jest zarządzanie zmianą. Wiele firm szkoleniowych proponuje programy z tego zakresu, ale wnikliwa analiza tych programów sugeruje, że są to raczej standardowe metody i narzędzia zarządzania projektami obudowane nieco psychologią z zakresu przełamywania oporu i inteligencji emocjonalnej. Ani słowa o merytorycznych źródłach teorii!

Instytucje prowadzące badania zarządzania zmianą

Na świecie istnieje kilka instytucji, które decydują się na prowadzenie badań z zakresu zarządzania zmianą. Jedną z nich jest Prosci, amerykańska firma zajmująca się tematem zmiany profesjonalnie, do tego stopnia, że proponują program certyfikacyjny i prowadzą cykliczne badania. Niestety wyniki badań prowadzonych przez Prosci nie należą do tanich – ich raport z 2014 roku kosztuje niemal 350 dolarów.

O badania z tego obszaru pokusiła się też w 2013 firma Deloitte, w sieci dostępny jest raport „Change Management in Project Work. Survey Results”.

Nieco starsze, bo już 10 letnie wyniki badań, oferuje też McKinsey w raporcie „Organizing for successful change management: A McKinsey Global Survey”. Wszystkie te dane to dobry punkt zaczepienia, ale często menedżerowie podważają te wyniki, jako nie przystające do polskich realiów. Jak więc wygląda polski rynek badań w obszarze zarządzania zmianą?

Polski rynek badań zarządzania zmianą

W 2011 pojawiły się ciekawe badania Time for Team Development Consultants oraz Extended DISC Polska w ramach programu Talent Club. Niestety raport z badania jest niemal nie do zdobycia, a w sieci dostępne jest jedynie kilka statystyk.

Nieco szerszą publikacją jest raport „Zarządzanie zmianą wśród MŚP” z badanie zrealizowane w grudniu 2014 w ramach projektu „Efektywne zarządzanie zmianą – kluczem do adaptacyjności pracowników polskich przedsiębiorstw w czasach spowolnienia gospodarczego” realizowanego przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.  Jest to jednak raport z badania jedynie niewielkiej próby – 30 przedsiębiorców z województwa podlaskiego. Zatem wyniki godne uwagi i analizy, ale nie należy ich interpretować szerzej.

Ogólnopolskie Badanie Zarządzania Zmianą

W świetle wyżej opisanej sytuacji z niecierpliwością czekam na raport Szkoły Zarządzania Zmianą, która w listopadzie i grudniu 2015 przeprowadziła ogólnopolskie badania dotyczące zarządzania zmianą. Jako współpracownik Szkoły miałam okazję widzieć nieoficjalnie pierwsze surowe wyniki badania i muszę przyznać, że wyglądają interesująco. Badanie zostało przeprowadzone na sporej, liczącej ponad 200 respondentów grupie menedżerów spośród firm operujących na rynku polskim. Dzięki temu opisano i przeanalizowano ponad 200 różnych zmian wdrażanych w organizacjach.

Z przyjemnością przeanalizuję raport z punktu widzenia szkoleniowca, coacha oraz trenera, który pracuje z wymagającymi grupami menedżerów. Po publikacji raportu pokuszę się też o porównanie polskich wyników z tym, co można zaobserwować, jako tendencje, w raportach zagranicznych. Czekam zatem niecierpliwie na Raport i już zachęcam do lektury i gorącej dyskusji na jego temat.

 

Foto: flickr.com, Bill Selak, Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.